Pouť do Kostnice 2015

Zástupci Husova sboru v Písku se 26. května 2015 připojili k Pouti do Kostnice, kterou organizovala Plzeňská diecéze Církve česko-slovenské husitské.

Po osmihodinové jízdě jsme konečně dorazili do Kostnice a hned jsme se pustili do prohlídek místních památek, z nichž je velká část spojena také s Mistrem Janem Husem. V domě, kde byl podle tradice v Kostnici ubytován Mistr Jan Hus, je nyní muzeum, ve kterém zní hlavně čeština.

Poté jsme navštívili městské muzeum, kde nás upoutala expozice, věnovaná období, ve kterém se v Kostnici konal koncil. Stručně je zde také prezentována další historie města, včetně období 2. světové války. Na místě upálení Mistra Jana a Jeronýma Pražského, je od 19. století tzv. Husův kámen, který tuto událost připomíná.

Velmi hluboký dojem v nás všech zanechala ekumenická Bohoslužba, kterou společně vedli J.E. Filip Michael Štojdl, biskup plzeňský CČSH a P. Miroslav Martiš, AChLJ, římskokatolický farář v Plzni – Borech.

Celkový dobrý dojem nám pokazilo pouze načasování příjezdu do Plzně na druhou hodinu v noci, kdy poté musela téměř celá výprava z Písku čekat do šesti hodin na vlak. Příště to snad bude lepší.

9.10.2015, Pouť do Kostnice